Scheer Sándor: a török és román cégek fenyegetik a hazai építőipart

Scheer Sándor: a török és román cégek fenyegetik a hazai építőipart

Egy villáminterjú jelent meg Scheer Sándorral a Market Építő közösségi oldalán. A cég vezetője elmondta, hogy az építőipar visszaesésére számít 2023-ban, így kulcsfontosságú lesz a cégek alkalmazkodása. Ezen felül a török és román-török építőipari cégek megjelenése is gondot okoz, a magyar szereplőknek sokkal felkészültebbnek kellene lennie, hogy a tendereken nyerjenek velük szemben.

Nagy zuhanás előtt az építőipar - Mit lép erre az Építési Minisztérium az új kerettörvényekkel?

Nagy zuhanás előtt az építőipar - Mit lép erre az Építési Minisztérium az új kerettörvényekkel?

Patrióta szabályozásra helyezi a hangsúlyt a kormány az állami beruházásokat szabályzó, és a magyar építésgazdasági kerettörvény létrehozásakor. Részben elkészült már a szabályozás, amelynek kialakítása során, a bürokrácia felszámolásával, a beruházások gyorsításának lehetőségére törekedtek - derül ki Csepreghy Nándor, az Építési és Közlekedési Minisztérium miniszterhelyettesének beszéféből az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) évzáró közgyűlésén. Decembertől a Minisztérium közlekedésfejlesztési feladatokkal bővült, ami többek között a vidéki mobilitás, az ingázás megfelelő megteremtését is magába foglalja. A szakmai fórumon Koji László, az ÉVOSZ elnöke nehéz 2023-as évet prognosztizált az építőipar számára: bár folyó áron az infláció miatt nem lesznek rosszak az építőipari számok, építési volumenben 20-25%-os visszaesés várható.

Átlagon felüli teljesítmény várható a magyar építőiparban

Átlagon felüli teljesítmény várható a magyar építőiparban

Bemutatták a 2024-ig tartó építőipari teljesítményre vonatkozó előrejelzést a 92. Euroconstruct konferencián. Az összehangolt nemzetközi fellendülés, az infrastruktúra mint klasszikus fiskális politika, az épületek felújítására és korszerűsítésére irányuló nagyvonalú ösztönző intézkedések mind támogatják a pozitív kilátásokat. Az építési teljesítmény 2021-es szintjét 1740 millió euróra becslik, mely a kemény tavalyi év után jelentős, 5,6%-os növekedést jelent. Magyarországon még ennél is több, évi 7%-os növekedést várnak a következő években.

ÉVOSZ: együttműködik a hatóságokkal az építőipar kifehérítése érdekében

ÉVOSZ: együttműködik a hatóságokkal az építőipar kifehérítése érdekében

Az idén a NAV, a Kormányhivatalok és a Gazdasági Versenyhivatal az építésgazdasági lánc minden pontján többezer ellenőrzést végzett. A vizsgálatok elsősorban a tisztességes piaci versenyt, a nyilvántartások, bevallások meglétét, a szerződések valódiságának vizsgálatát, a munkavállalók foglalkoztatási körülményeinek vizsgálatát, valamint az építőipari árak alakulásának realitását ellenőrizték. Az ellenőrzéseknek az a célja, hogy a lakossági fogyasztók, a munkavállalók és a tisztességes piaci szereplők érdekében feltárják a piaci anomáliákat és segítsék a vállalkozásokat a törvényes működésben - szerepel az ÉVOSZ közleményében.

Vége a hiú ábrándnak - Nincs V-alakú visszapattanás a magyar építési piacon

Rendhagyó módon a kialakult helyzet miatt az Euroconstruct időközi előrejelzést adott ki, mely a júnusi építési piaci előrejelzés revíziója. Az eredményeket Gáspár János, az Euroconstruct magyar kutatóintézetének (Buildecon) vezetője gyűjtötte össze, ezekből többek között kiderül, hogy Magyarország a lista utolsóelőtti helyén szerepel az építési teljesítmény euróban kifejezett értékét tekintve. Illetve, az előrejelzés rávilágít, hogy amennyiben az építkezések korlátozás nélkül tudnak tovább folytatódni, akkor a 2019-es erős bázisévhez képest 8 százalékos visszaesésre számíthat a hazai piac.

Megtorpant év végén az építőipar

Megtorpant év végén az építőipar

Decemberben a nyers adat szerint mindössze 2,7%-kal nőtt, a kiigazított adat szerint viszont 3%-kal csökkent az építőipari termelés volumene Magyarországon, azaz év végén volt egy megtorpanás. A KSH adatai szerint új csúcsra emelkedett a tárgyhóban kötött új szerződések volumene, viszont a folyamatosan kipörgő projektek miatt az állomány láthatóan csökken. 2019 egészében egyébként 21,7%-kal emelkedett az építőipar volumene éves alapon, az építőipar termelői árai pedig átlagosan 9,7%-kal nőttek.

Vége az építőipar hihetetlen szárnyalásának?

Májusban 26%-kal haladta meg az építőipari termelés az előző év azonos időszakában mért szintet, míg havi alapon 0,6%-os csökkenést mért a Központi Statisztikai Hivatal. Úgy tűnik, véget ért az idei év elején látott 40-50%-os növekedés időszaka, miközben a megrendelési adatok is egy lassabb növekedési pályát rajzolnak ki.

Nincs megállás: idén is verhetetlen lehet a magyar építőipar növekedése

A jó évek várhatóan folytatódnak majd az EECFA kelet- és nyugat-balkáni országainak építési piacain. A régió egészére vonatkozóan 2019-2021-ben összesen mintegy 15%-os, de lassuló növekedés várható. Magyarországon ez az érték csak egy év alatt 9,2 százalék, amellyel magasan az első helyen áll a nyugati és kelet-európai országokat összehasonlítva. Délkelet-Európát tekintve csupán Szerbia és Szlovénia előzheti meg hazánkat a 2019-es várható építőipari növekedési ütemben. Az EECFA kelet-európai országai teljesen más képet mutatnak, ennek a régiónak az összesített növekedése 2019-2021 között várhatóan -1% lesz, a régió teljesítményét, a bajban lévő török építési piac húzza le - szerepel a Buildecon elemzésében.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Eljöhet a benzinkutak bosszúja
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.